منوی دسته بندی

روایت داستانی جذاب از کمپین بازاریابی آدیداس برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

اگر بازاریابی و فوتبال، دو حوزه مورد علاقه شما به حساب می‌آیند، پس مطالعه این مطلب می‌تواند برایتان جذاب باشد، چرا که در این قسمت قصد داریم شما را با کمپین بازاریابی اخیر آدیداس آشنا کنیم و از نظر «دالا گاسپرینا» یکی از فعالین حوزه بازاریابی و برندینگ در این باره مطلع شویم. او معتقد است که این کمپین یکی از بیشترین نرخ‌های تعامل را توانسته بدست آورد.

گاسپرینا می‌گوید: «من بیش از ۱۸ سال برای این برند شگفت‌انگیز(آدیداس) کار کرده‌ام و در این مدت خوش‌شانس بودم که توانستم با برخی از با استعدادترین و پرشورترین افراد در حوزه خودم ارتباط بگیرم. از جمله Originals، Basketball، Running و اخیرا Football. در حال حاضر من به عنوان مدیر ارتباطات کمپین بازاریابی برند FIFA World Cup 2022 فعالیت می‌کنم.»

پذیرش چالش

قبل از این هرگز روی یک کمپین بازاریابی به این شکل کار نکرده‌بودم. در مرحله اول، کمپینی را می‌بینید که می‌خواهد برند شما را ارتقا دهد. مرحله دوم نوبت اضافه کردن ورزشی جذاب مثل فوتبال به آن است، ورزشی که احتمالا برند آدیداس بیشتر بخاطر آن در جهان شناخته می‌شود. و مرحله سوم رویدادی بنام جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ است، بزرگترین رویداد ورزشی در جهان!

دیدن کمپین‌های بازاریابی برای هرکسی ممکن است، اما کمتر کسی در جریان جزئیات تولید این کمپین‌ها قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که یک کمپین بازاریابی بطور متوسط ۱۱ ماه قبل از ارائه در سطح وسیع، شروع به کار می‌کند. در مورد جام جهانی فوتبال، نه تنها ارائه مختصری از معرفی برند، بلکه بیان ویژگی‌هایی از منظر فوتبالی بسیار حائز اهمیت بود.

برای ساخت کمپینی که بتواند از لحاظ احساسی با افراد ارتباط برقرار کند و با شما از دریچه فوتبال سخن بگوید، ما با بخش تجاری-فوتبالی خود همکاری کردیم، مشارکتی که دو حوزه متفاوت و جذاب را به هم نزدیک می‌کرد: «ارتباطات برند» و «تخصص فوتبال».

ایجاد پیامی مثبت

حقیقتا ما انتظار پیچیده بودن این پروژه را داشتیم، اما هیچ یک از ما پیش‌بینی نمی‌کردیم که چندین بار در طول مسیر مجبور به تغییر استراتژی‌های خود شویم: بطور مثال مصدومیت بازیکنان و شرکای تجاریمان، تنش‌های ژئوپولیتیکی که باعث بهم ریختگی دنیا شد و البته ویروس کرونا تنها برخی از عوامل غیر قابل کنترلی بود که باید در ایجاد محتوای خلاقانه‌ای که همه بتوانند با آن ارتباط بگیرند، در نظر می‌گرفتیم.

نکته قابل توجه این بود که همه این فشارهای بیرونی باعث از بین رفتن لذت فوتبال شده بود. بنابراین، ماموریت جدید ما این بود که هیجان فوتبال را از تنها راهی که آدیداس می‌توانست، به نمایش بگذاریم. آن‌هم از طریق دریچه کمپینی با نام: «Impossible is Nothing» (هیچ چیز غیر ممکن نیست)

تیم ما با هیجان و انگیزه در مسیر ساخت کمپین جدید انرژی می‌گرفت، اما زمان به نفع ما پیش نمی‌رفت. ما در برنامه‌ریزی‌ها برای فیلم‌برداری و تولید بخشی از کمپین ۶ ماه فرصت در نظر گرفته بودیم، در حالیکه نهایتا این بازه به ۳ ماه کاهش پیدا کرد.

ما فقط ۲ هفته فرصت داشتیم تا برای ۹ عکس مختلق در بخش‌های مختلف جهان برنامه‌ریزی کنیم، دو هفته برای معرفی شش بازیکن برتر فوتبال(از جمله G.O.A.T، لیونل مسی) و دو هفته هم برای یافتن فرد با استعدادی که بتواند داستان کمپین ما را روایت کند. زمانی که فیلمبرداری آخرین فوتبالیست که در واقع شریک تجاری ما به حساب می‌آمد تمام شد، دقیقا چهار هفته فرصت داشتیم تا همه این محتواهای خلاقانه را کنار هم بگذاریم و یک کمپین جهانی ارائه دهیم.

نهایتا: «کمپین آدیداس برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر»

هدف کمپینی که ایجاد کردیم، لذت بردن از فوتبال بود و خانواده آدیداس را برای تشکیل اتحادی غیرممکن دور هم جمع می‌کرد. مفهوم «Family Reunion» به ما نشان می‌دهد که فوتبالیست‌ها و شرکای برتر ما همگی در حال آماده شدن برای بازگشت به سمت یکدیگر هستند. ایجاد محتواهایی جذاب مثل سناریوی دیدار یکی از بزرگترین سوپراستارهای فوتبال یعنی لیونل مسی با جوانی‌‌های خودش در ادوار مختلف می‌توانست برای خانواده آدیداس جذاب.

نگاهی متفاوت به همکاری

شاید بتوان گفت که این مستمرترین و بیشترین تلاش مشترک من در طول سالیان متمادی، برای همکاری با این برند بود. بدون خودخواهی، بدون اسم و رسم خاصی و بدون هیچ دستور کاری، تنها اشتیاق خالص برای انجام این پروژه و تلاش برای تکمیل این کمپین جهت پخش به موقع وجود داشت.

این‌‌گونه پروژه‌ها از آن دسته‌ای هستند که می‌توانند قدرت واقعی برند ما را نشان دهند. وقتی با هم جمع می‌شویم، می‌توانیم به هرچیزی دست پیدا کنیم. متشکرم!

در شرایطی که بطور تقریبی ۳ ماه زمان نیاز بود، این کمپین برای جام جهانی در کمتر از ۳۰ روز راه‌اندازی شد. این نشان می‌دهد که وقتی انسان‌ها در کنار هم جمع می‌شوند و همکاری می‌کنند، چه شگفتی‌هایی می‌توانند ایجاد کنند. همانطور که همیشه گفته ایم: Impossible is Nothing!

Omid
علاقه‌مند به بازاریابی دیجیتال

نظر شما با موفقیت ارسال شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *